Kivine armastus 2001

2001. a. Pärnus

Muusika - Mati Põdra
Koreograaf ja lavastaja - Maido Saar
Stsenaarium - Ilona Must
Kunstnik - Tiina Tõnismäe

Pärnu linn esitas tellimustöö spetsiaalselt Maido Saarele. Tükk aega otsiti kohta, kus etendust teha, et oleks piisavalt avarust ja publikule kõik nähtav. Juhuslikult valmis Pärnus minilinnak suvelavastuse jaoks, seda sama kohta oli võimalik kasutata ka "Kivine armastus" etenduse lavastamiseks.

Kuna Pärnu on väga legendide vaene koht, ei suudetud leida ajaloost ühtegi teemat ega müüti, millest kinni haarata ja stsenaarium kirjutada. Seepärast kuulutati välja legendide konkurss. Ilona Must kirjutas loo ja stsenaariumi Pärnust kui mere linnast ja muulist, kus noored armastajad jalutamas käivad. Nii sai Pärnu endale legendi. Ajendiks oli siiski ajaloost pärinev uurimus muulide tekkimise ja ehitamise vajadusest. Etenduses tegi kaasa lisaks 300 tantsijale üle Eesti ka Pärnu Raeküla kooliteater. Töö oli pingeline, aega vähe. Kogu etendus, s.h. ka koreograafia, sündis kahe nädala jooksul koha peal.

"Legendi muulist ammu Pärnus kuulsin, kuid ma ei teadnud, et see puudutab ka mind," kõlab korduvalt Vallikäärus mini-Pärnus, kus viissada tantsijat harjutasid viimase nädala täna esietenduvat muusikali "Kivine armastus".

"No näidake, näidake oma tundeid," õhutab juba häälest ilma jääma hakkav koreograaf Maido Saar, tantsuansambli Lee kunstiline juht, kes tegi etendusele tantsud.

Inimesed moodustavad kaks pikka muuli, millele kunstnik Tiina Tõnismäe käe all on valminud hallid kivikangad.

Armastajad - laevaehitaja Laur ja näkk Lee - , keda solvunud Vetevana on kiviks moondanud, jäävad kumbki kivina oma muuli tippu. Nad ei pääse sealt enne, kui 750 armastajapaari on muuli tipus oma armastust suudlusega kinnitanud."

/Piret Tali "Noored teevad Pärnu muuli legendist muusikali"/