EPL: Maido teeb maailmas eesti rahvatantsuga imet

Autor: Margit Adorf, EPL, 31. mai 2002

Maido Saar on Lee asutaja ning selle kunstiline juht, tallinlane, kes õpetab linnainimesi muistse maarahva kombel rahvatantsu kargama.

Lee on ka mööda maailma ringi rännanud, Argentiinas, Itaalias, Egiptuses, USA-s, Euroopas. Viimane pikem reis viis Hiinasse, ja sealt saavad tantsijad siiamaani kurblikke kirju - kahju et kauemaks jääda ei saanud, vaataks veel, kuidas eesti rahvas pastlaid ribadeks hüppab.

Mis see on, mis paneb linnainimese endale undrukut-pastlaid jalga tõmbama ja rahvatantsu tantsima?

Ega rahvatantsu juurteni niisama tulla ei saa, ei mõtle ju, et nüüd hakkan rahvatantsu tegema. Linnas on see säilinud mitut liini pidi. Me ei tee ju ka ainult puhast rahvatantsu, püüame seda mõnikord ka teiste stiilidega segada. Linnainimene on rahvatantsu poole pealt kõige õnnetumas seisus. Maal on rahvatants ainus, mida kultuurimajades teha saab. Aga rahvatants linnas on eriline valik. Tänaseks on Leest läbi käinud kindlasti üle tuhande tallinlase. On aegu, kus grupis on 100 liiget, ja aegu, mil vähem. Lee tantsib 90% minu tantse. Põhi on meil ikkagi Eesti, ent oleme püüdnud teha ka peotantsu peale, vabaplastikat kasutanud jne.

Mis on kõige ekstreemsem asi, mida olete suvelavastustes teinud?

Suveprojektides on meil nii umbes 500-inimese ringis osalisi, see ei ole nii massiivne ettevõtmine kui tantsupidu, kuid nendele siiski väga hea vaheldus. Aga kindlasti oli terve “Taevane põrgu”, mis valmis Goldingi “Kärbeste jumala” järgi, ekstreemne. Seal oli üle 500 inimese.

Miks te ei võiks rahulikult teha väikseid teatrietendusi, mis sunnib teid just suuri masse liikuma panema?

See eneseväljendus, vot mulle meeldib, kui mul on kaheksa inimese asemel juhatada 800. See on hoopis teine kogemus. Nädal aega elavad koos, hingavad koos, nende süda hakkab lööma ühes taktis. Mõõtmed muutuvad teiseks. “Taevase põrgu” ajal olid meie tantsijad ju vabas riietuses, teksades, viimaks olid nad seal pori sees, kõik rebisid oma riided katki, metsaalune oli riideräbalaid täis!!! Nad kaifisid seda muda sees maadlemist ja see tuli nii naturaalne ja ehe välja! No kuhu sa tantsupeol sellega lähed?

Mis laupäevase kontserdi ajal toimuma hakkab?

See kontsert on niisugune, mida mina ei ole lavastanud, selle on lavastanud noored tantsijad, mina ei teagi, mis seal täpselt sünnib! Ma tean, et nad on käinud ajaloos tuhnimas, nad on vanu filme üle vaadanud, taaselustanud Pink Floydi muusikale loodud “Seina”. Seekord pean ma saalis istuma ja see on hirmus piin! Ükskord varem olen oma etendust saalist vaadanud ja kui ma nägin, et mingi laps seal midagi valesti tegi, kuidas ma siis nihelesin ja kirusin! Minu kõrval istuv vanaproua sisistas viimaks: “Teate, kui teile see etendus ei meeldi, siis minge minema!”

Kinematograafiline kontsertetendus “Maido Saar 100 (-55)” 1. juunil kell 18 Vene Draamateatris Tantsivad ansamblid “Lee” ja “Kuljus”, muusika ansamblilt “Untsakad”, vahepalad Millingult ja Normannilt. Pilet täiskasvanuile 60.-, lastele 30.

Allikas: Eesti Päevaleht