"Tantsijad tõotasid Setu kuningriiki kaitsta tantsuga" (Õhtuleht)

XIII Noorte Tantsijate Suvelaager toimus sel aastal Värskas, kus tutvuti Lõuna-Eesti, eelkõige Seto kultuuriga. Suvelaagri tegemistest tegi ülevaate Õhtuleht(06.08.12):
Tantsijad tõotasid Setu kuningriiki kaitsta tantsuga
"Kolmeteistkümnes vabariiklik noorte tantsijate suvelaager tõotab Setu kuningriiki ja kuningat kaitsta tantsuga, tantsuga, tantsuga," teatas ligi 200 tantsijat eesotsas koreograafi ja tantsuõpetaja Maido Saarega Setu kuningriigipäevade paraadil.
Nädalapäevad enne kuningriigipäevi kogunes 200 noort tantsijat kogu Eestist Värska tantsulaagrisse, et üheskoos jalga keerutada ning kohalikele ja kaugemalt tulnutele laagri lõppakordina jutustada lugu setu kultuurist. Põrgukuumuses ja lagipähe paistva päikese saatel õpiti ja harjutati Setumaal ja Kagu-Eestis levinud rahvatantse ning spetsiaalselt selleks etenduseks seatud setu tantse. Eriliseks tegi tantsuetenduse ka see, et taustaks mängis elavas esituses Setumaalt pärit ansambel Zetod.
Zetode solist Jalmar Vabarna ütles, et kuigi bänd on enne tantsudele taustaks mänginud, on selline kogemus, kus terve etenduse muusika maha tuleb mängida, neil esimene.
Reedel peeti ka Setu kuningriigi lastepäeva, mille lõpetaski tantsuetendus. Lugu, mida jutustati, rääkis setu tüdruku ja noormehe kohtumisest, armumisest ja neiust naiseks saamisest.

Kuigi tantsijad kartsid, et kuna kuningriigipäevad veel täies hoos pole, siis pole ka suurt publikut loota, oli staadioniäär kaasaelajaid paksult täis. Ei heidutanud noori see, et nädalaga olid jalad valusaks ja väsinuks tantsitud, särgid-püksid selga päevitatud ega seegi, et etenduse ajal rahvariidesse pakitud esinejatele päike lagipähe paistis ning riided pärast paari esimest tantsu läbimärjaks olid higistatud – kõigi näod särasid ning rõõm üheskoos taas millegi suure ja toredaga hakkama saamise üle oli näha igaühe silmist.
(http://www.ohtuleht.ee/487568)